LEPANTO cross country bike 2016

Διοργανωτές η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας, η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, ο Δήμος Ναυπακτίας και η Μη κερδοσκοπική Οργάνωση Πολιτισμού και Περιβάλλοντος «Πράσινο+ Μπλε» που προσκάλεσαν τους φίλους της ποδηλασίας, στο κορυφαίο γεγονός της ορεινής ποδηλασίας στη χώρα μας. Πήραν μέρος κορυφαίοι ποδηλάτες, σωματείων από όλη την Ελλάδα στις κατηγορίες Ανδρών, Γυναικών, Εφήβων, Παίδων, Κορασίδων, καθώς και στο αγώνισμα tem relay – σκυταλοδρομίας, σε μια εντυπωσιακή επιλεγμένη διαδρομή γύρω από το κάστρο και την παλαιά πόλη, ενώ σημείο βραβεύσεων των νικητών ήταν το γραφικό ενετικό λιμάνι της Ναυπάκτου. Η διαδρομή αγώνων αποτελείτο από άσφαλτο, δασικό δρόμο, δασικό μονοπάτι και πλακόστρωτο, συνολικής κλειστής κυκλικής διαδρομής 4,2 χλμ., η οποία επαναλαμβανόταν έως και 6 φορές. Στόχος η προβολή της πολιτιστικής και περιβαλλοντικής ομορφιάς της πόλης της Ναυπάκτου καθώς και η ανάδειξη του ξεχωριστού Ολυμπιακού αθλήματος της ορεινής ποδηλασίας, cross country. Ο Δημήτρης Αντωνιάδης απέδειξε και στη Ναύπακτο ότι είναι ο κορυφαίος στο Cross Country, της ορεινής ποδηλασίας, κερδίζοντας όπως και πέρυσι το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και ετοιμάζει τις βαλίτσες του για το μακρινό ταξίδι στο Ρίο, εκπροσωπώντας την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο 24χρονος αθλητής του ΠΣ Κρόνος Νίκαιας, συνέχισε την εντυπωσιακή και πολύ σταθερή φετινή του χρονιά, κερδίζοντας εύκολα το χρυσό μετάλλιο, με 6 και πλέον λεπτά διαφορά από τον δεύτερο Χαρούν Μολλά και 7 από τον τρίτο Αλέξανδρο Βροχίδη, δύο επίσης πολύ καλούς αθλητές.Το αγώνισμα των ανδρών ήταν και το τελευταίο του διήμερου αγωνιστικού προγράμματος στο Lepanto Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας που έγινε στο Κάστρο της Ναυπάκτου, από την Ομοσπονδία, με συνδιοργανωτή τη ΜΚΟ Πράσινο+Μπλε και την σημαντική πράγματι υποστήριξη του Δήμου Ναυπακτίας, της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας και πολλών – πολλών φορέων της περιοχής. «Ήταν μια εντυπωσιακή διαδρομή και μια εντυπωσιακή διοργάνωση γενικότερα και αξίζουν συγχαρητήρια στους διοργανωτές. Σίγουρα από τους καλύτερους αγώνες που έχω πάρει μέρος. Εγώ προσπάθησα να κάνω έναν καλό αγώνα και τα κατάφερα. Άλλωστε έχω μπει στο τελικό στάδιο της προετοιμασίας μου, μιας και απομένει μόλις ένας μήνας μέχρι να αγωνισθώ στο Ρίο», δήλωσε ο χρυσός νικητής του Πανελληνίου Δημήτρης Αντωνιάδης, έχοντας δίπλα του τον συναθλητή του Περικλή Ηλία παγκόσμιο πρωταθλητή mtb marathon, που εξαιτίας προβλήματος υγείας δεν μπόρεσε να αγωνισθεί στο Πανελλήνιο, ούτε να ταξιδέψει στην Βραζιλία για τους Ολυμπιακούς. Οι πρώτοι τρείς στο Πανελλήνιο ορεινής ποδηλασίας, στο αγώνισμα αντοχή – Cross Country, Ολυμπιακής μορφής (XCO), των Ανδρών με 58 συμμετοχές είναι ο Αντωνιάδης Δημήτρης (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας) 1:31:56 , Μολλά Χαρούν (Πέλοτον ΠΟ Ηρακλείου) 1:38:18 και Βροχίδης Αλέξανδρος (ΒΑΟ Θεσσαλονίκης) 1:39:21. Η Βαρβάρα Φασόη επιβεβαίωσε για μια ακόμα φορά τα προγνωστικά και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στην ορεινή ποδηλασία. Η αθλήτρια του Ολυμπιακού Περιστερίου-Χαϊδαρίου πολύ άνετα και με 9 ολόκληρα λεπτά διαφορά, πήρε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, σήμερα, στο αγώνισμα του Cross Country γυναικών, στο Lepanto Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας που διεξάγεται στο Κάστρο της Ναυπάκτου. Στην δεύτερη θέση των γυναικών τερμάτισε η Δανάη Στρουμπούλη, ενώ στην τρίτη θέση, ήταν η Κωνσταντίνα Συντζανάκη που ακολούθησε 11 ολόκληρα λεπτά αργότερα. Στις υπόλοιπες τρεις ηλικιακές κατηγορίες τα χρυσά πήραν αθλητές και αθλήτριες από την Κρήτη. Στους εφήβους ο Παναγιώτης Λαβδάκης (ΠΟΧ Τάλως) ήταν ο πρωταθλητής, με μόλις 20’’ διαφορά από τον Ηλία Τσουρτσουκτσίδη, ενώ τρίτος ήταν ο Ορφέας Συρίγος. Στους παίδες την πρώτη θέση πήρε εύκολα ο Εμμανουήλ Ορφανουδάκης (ΑΟ Κύδων Χανίων), ενώ έγινε μάχη για την δεύτερη θέση την οποία κατέκτησε τελικά ο Δημήτριος Βλαχάκης, κερδίζοντας στο τέλος τον Νικόλαο Μαραγκό, ενώ στις κορασίδες η Σοφία Λιοδάκη (ΠΟΧ Τάλως) πήρε την πρωτιά, αφήνοντας δεύτερη την Δήμητρα Τατλή και τρίτη την Αθηνά Ζώη. Στον πρώτο αγώνα της διοργάνωσης, την ομαδική σκυταλοδρομία – team relay, στην πρώτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Ολυμπιακός Περιστερίου – Χαϊδαρίου (1:13:17), έχοντας μια ιδιαίτερα νεανική ομάδα αποτελούμενη από δύο παίδες ποδηλάτες, τον Παναγιώτη Αδάση και τον Νικόλαο Μαραγκό, έναν έφηβο τον Μιχάλη-Αλκίνοο Ατζέμη και την πρωταθλήτρια γυναικών Βαρβάρα Φασόη. Στην δεύτερη και τρίτη θέση, κατακτώντας το αργυρό και χάλκινο μετάλλιο, τερμάτισαν δύο από τα θεωρούμενα φαβορί του αγωνίσματος, ο ΠΟ Βέλος (1:13:37) και ΠΟ Χανίων Τάλως (1:13:54) αντίστοιχα. «Ήταν μια μικρή έκπληξη, ευχάριστη σίγουρα, η νίκη – πρωτιά του Ολυμπιακού Περιστερίου – Χαϊδαρίου, που έχοντας μια ιδιαίτερα νεανική ομάδα άφησε πίσω του τα θεωρούμενα φαβορί», δήλωσε ο ομοσπονδιακός προπονητής Γιώργος Κατσέλης, ενώ ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Θανάσης Τερζής μίλησε γενικότερα για την πρώτη μέρα της διοργάνωσης… «Όλα λειτούργησαν άψογα και οι συνδιοργανωτές του αγώνα απέδειξαν ότι έχουν κάνει πολύ και σωστή δουλειά τους τελευταίους μήνες. Πολύ ωραία και ιδιαίτερα απαιτητική διαδρομή, σε μια πανέμορφη τοποθεσία όπως είναι η περιοχή του Κάστρου, μια πολύ ωραία τελετή παρουσίασης των ομάδων, απονομής και έναρξης του Πρωταθλήματος, στο γραφικό και ιστορικό λιμάνι της Ναυπάκτου. Μπράβο σε όλους. Να έχουμε την ανάλογη συνέχεια».

Πράσινο+Μπλέ -  Μη κερδοσκοπική Οργάνωση Πολιτισμού Περιβάλλοντος - Μεναίχμου 1-3  - Ψανή - 30300 Ναύπακτος - Τηλ. & Φαχ: 2634025016